اثر طب سوزنی بر اگزما Medical acupuncture

طب سوزنی
اگزما
اگزما
اگزما و طب سوزنی
اثر طب سوزنی Acupuncture بر اگزما:

طب سوزنی – کلینیک طب سوزنی دکتر فرهاد همت خواه

اگزما ی آتوپیک (Atopic eczema) یا نام دیگر آن، درماتیت آتوپیک، یک بیماری پوستی التهابی شایع می باشد. مشخصات ویژه آن عبارتند از دانه های قرمز خارش دار که معمولا تمایل دارند که چینهای پوستی ( مثل پشت زانوها، چینهای آرنج، دور گردن) را درگیر نمایند که معمولا نسبتا خفیف می باشند.

در مرحله حاد، ضایعات اگزما یی بصورت قرمز رنگ، ورم کرده و دارای دانه های آب دار می باشند. در مرحله مزمن، ضایعات خود را بصورت ضخیم شدن پوست نشان می دهند. اگزما ی آتوپیک بیشتر در دوران کودکی دیده می شود. در بریتانیا، در 15 تا 20 در کودکان سنین مدرسه این مشکل دیده می شود. همچنین در 2 تا 10 درصد افراد بالغ نیز این وضعیت دیده می شود. . این بیماری در طی ماهها

یا سالها چندین بار عود می کند. گرچه اگزمای آتوپیک در دوران کودکی بیماری خفیفی می باشد اما گاهی اوقات خارش، درد و ناراحتی هایی که ایجاد می کند باعث اختلال در خواب کودک شده و فعالیتهای او را محدود می نماید. علل بروز اگزما هنوز به درستی مشخص نشده اند و احتمالا به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی می باشند. درمانهای رایج این بیماری شامل استفاده از نرم کننده های پوست (کرمها ، پمادها و روغنها) و کرمهای دارای کورتون (مثل کرم بتامتازون) می باشد.

همچنین به بیماران توصیه می شود که از استفاده از مواد شوینده ایی که باعث بدتر شدن مشکل می شوند خودداری نمایند. از مواجهه با عوامل تشدید کننده ای مثل مایتهای گردوغبار خانه، حیوانات پشم یا مو دار، حرارت بیش از حد و بعضی از مواد غذایی باید خودداری شود.

درمان با طب سوزنی

گزارشهای متعددی از کلینیک های مختلفی در سرتاسر جهان وجود دارد که نشان می دهد طب سوزنی می تواند در بعضی موارد باعث بهبودی قابل توجهی در بیماران مبتلا به اگزمای آتوپیک شود. بطور کلی اعتقاد بر این است که طب سوزنی باعث تحریک سیستم عصبی و در نتیجه موجب ترشح مولکولهای پیغامبر عصبی شیمیایی می شود. این تغییرات بیوشیمیایی در بدن باعث ایجاد اثراتی در مکانیسمهای هموستاتیک بدن می گردد که منجر به بروز اثراتی مثبت در وضعیت جسمی و روحی فرد می شود.

topic eczema (also known as atopic dermatitis) is a very common inflammatory skin condition.(Guidelines 2006) It is characterised by an itchy red rash that typically tends to involve the skin creases (e.g. behind the knees, folds of elbows, around the neck),  بهترین دکتر طب سوزنی and is usually relatively mild.(Emerson 1998) In the acute stage, eczematous lesions are poorly defined and red with oedema, vesicles, and weeping. In the chronic stage, lesions are marked by skin thickening.

Print Friendly, PDF & Email