طب سوزنی و بیماری ام اس

طب سوزنی و بیماری ام اس
طب سوزنی و بیماری ام اس
 طب سوزنی و بیماری ام اس
طب سوزنی و بیماری ام اس

طب سوزنی و بیماری ام اس :

طب سوزنی – کلینیک طب سوزنی دکتر فرهاد همت خواه

بیماری ام اس (مالتیپل اسکلروز) یک بیماری اتوایمیون (خودایمنی) می باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به خودش حمله نموده و یک پاسخ التهابی در اطراف غلاف میلین عصب موجب آسیب به آن می شود.

غلاف میلین شبیه یک عایق می باشد که در اطراف عصب واقع شده است. آسیب دیدن غلاف میلین باعث می شود که بیمار احساس ضعف عضلات و بی حسی نماید. در نهایت نیز پلاکهای کوچکی در بعضی از قسمتهای سیستم عصبی تشکیل می گردد.

دو تحقیق بزرگ در مورد اثر طب سوزنی بر روی ام اس صورت گرفته است که یکی در کلینیک های آمریکا و دیگری در کانادا انجام شده است. در هر دوی این بررسی ها، معلوم شده است که اکثر بیماران مبتلا به ام اس که مدتی تحت درمان با طب سوزنی قرار

گرفته اند از کاهش مشکلاتی مانند درد، گرفتگی عضلات، بی حسی و گزگز که در بیماران مبتلا به ام اس شایع می باشد راضی بوده اند.

سایر علایمی که در این بیماران بعد از انجام طب سوزنی بهبود قابل توجهی یافته اند عبارتند از خستگی، اضطراب، افسردگی، مشکلات گوارشی و مشکلاتی در عملکرد مثانه. بطور کلی عقیده بر این است که طب سوزنی با تحریک سیستم عصبی و ترشح مولکولهای پیغامبر عصبی شیمیایی اثرات مثبت خود را اعمال می کند. بر اثر تغییرات شیمیایی که ایجاد می گردد بر روی مکانیسمهای هومئوستاتیک بدن اثر نموده و موجب بهبود حال فرد چه از نظر روحی و چه از نظر بدنی می گردد. تحقیقات پزشکان نشان داده است که درمان با طب سوزنی با مکانیسمهای زیر برای درمان علایم و نشانه های بیماری ام اس بکار می رود:
* کم کردن تعداد سلولهای التهابی و سلولهای CD4 تی سل.
* تقویت بیشتر NT-3 که یک فاکتور رشد پروتئینی می باشد و از بقای سلولهای عصبی حمایت میکند.
* اثر بر روی قسمتهایی از مغز که سبب کاهش حساسیت به درد و استرس شده و آرامش فرد را بیشتر میکند.
* افزایش بیشتر ترشح آدنوزین.
* افزایش بیشتر گردش خون موضعی و در نتیجه تقویت حرکت عضلات و مفاصل.
* کاهش التهاب به سبب افزایش ترشح فاکتورهای عروقی و ایمنی.
طب سوزنی در تهران

Print Friendly, PDF & Email